Zostać miss

Konkursy piękności mają zarówno swoich zdecydowanych zwolenników, jak i przeciwników. Wybory najpiękniejszej kobiety zawsze są miłe dla oka, ale też przez wielu krytykowane. Mimo to konkursów, w których liczy się uroda, stale przybywa. Pierwsze wybory Miss Świata odbyły się w 1951 roku, a – co ciekawe – Miss Polonia wybierana jest już od 1929 roku. Wybory te cieszyły się zawsze dużym powodzeniem wśród dziewcząt, chcących potwierdzić swoją urodę. Najpopularniejsze z nich to – prócz Miss Polonia – ich młodszy odpowiednik Miss Polski. Konkurs ten jest organizowany nieprzerwanie od 1990 roku, a jego laureatka zwykle reprezentowała nasz kraj w wyborach Miss World, jednak od roku 2015 bierze w nich udział dziewczyna wyłoniona w konkursie Miss World Poland.

Konkurs Miss Polonia powrócił w roku 2016 po kilkuletniej przerwie. Jego zwyciężczyni reprezentuje nasz kraj w wyborach Miss Universe. Dla wielu dziewczyn start w tym konkursie jest początkiem długoletniej kariery. Do dzisiaj kojarzymy przecież takie nazwiska jak Ewa Wachowicz, Bogna Sworowska czy Aneta Kręglicka, która jako jedyna Polka w historii uzyskała tytuł miss świata. Aby znaleźć się w wymarzonym finale Miss Polonii, dziewczyny muszą wziąć udział w regionalnych wyborach. Na tytuł miss mogą też liczyć nastolatki, dla których organizowany jest odrębny konkurs. Co roku wyłaniany jest też nowy Mister Polski. Startujący w tym konkursie mężczyźni traktują go przede wszystkim jako przepustkę do zaistnienia w show biznesie.

Do Polski przywędrowały też bardzo popularne od lat w Stanach Zjednoczonych wybory małych miss. W naszym kraju nie zyskały jednak takiego uznania, jak za oceanem i są raczej niszowymi imprezami. W obecnych czasach prócz tradycyjnych tytułów, jak miss gracji czy elegancji, przyznawany jest też zazwyczaj tytuł miss Internetu. Podobno każdy ma w życiu swoje pięć minut – konkursy piękności dla wielu tym właśnie są. Nawet jeżeli nie uda się zdobyć żadnego tytułu, to jest to z pewnością przygoda warta przeżycia.