Okulary czy soczewki?

Nie każdy dobrze wygląda w okularach. Poza tym są niepraktyczne – trudno w nich uprawiać sport, za to łatwo zgubić. Doskonałą alternatywą są szkła kontaktowe, które zalecane są między innymi osobom z poważnymi wadami wzroku i przy schorzeniach, których okulary nie są w stanie usunąć, jak na przykład nieregularny astygmatyzm. Mimo niepodważalnych zalet soczewki kontaktowe nie są przeznaczone dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Czasem jest to po prostu fobia przed wkładaniem do oczu ciała obcego. Na wybór okularów stanowczo powinny się zdecydować osoby, które mają zespół suchego oka lub cierpią na poważne zaburzenia hormonalne i nadczynność tarczycy, które to choroby mają duży wpływ na zmniejszenie ilości łez.

Na soczewki lub płyn do ich płukania można też mieć alergię. Objawia się ona zwykle zaczerwienieniem oczu, pieczeniem, swędzeniem, a czasem nawet obrzękiem. Co ciekawe, ze szkieł powinny też zrezygnować osoby zmagające się z trądzikiem młodzieńczym. Spowodowane to jest ryzykiem infekcji oraz możliwością wystąpienia łojotokowego zapalenia powiek.

Noszenie soczewek może być niebezpieczne nie tylko dla chorych, ale dla każdego, kto nie przestrzega zasad higieny. Przed każdym założeniem szkieł trzeba bowiem dokładnie myć ręce, nie można też zapominać o regularnym płukaniu soczewek w płynie do tego przeznaczonym. Brudne soczewki mogą podrażnić oko, a nawet doprowadzić do zapalenia spojówek i innych schorzeń. Szczególnie dbać o ich higienę powinny dbać osoby cierpiące na cukrzycę, mają bowiem większą skłonność do infekcji i – jeżeli nie ma przeciwwskazań – powinny raczej wybierać okulary.

Należy też pamiętać, by szkieł nie nosić dłużej niż jest to wskazane. W soczewkach nie powinno się też spać ani chodzić do solarium czy na basen. Większość problemów z soczewkami wynika z zaniedbań ich użytkowników. Zastanawiając się nad wyborem – okulary czy soczewki, należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale też zdrowotne. Piękne oczy to przede wszystkim zdrowe oczy.