Wrastające paznokcie to problem uciążliwy, bo bolesny, ale również dlatego, że wyglądają one w wielu przypadkach wyjątkowo nieestetycznie. Niestety często stanowią konsekwencje naszych własnych błędów, w postaci nieumiejętnego ich obcinania. Paznokcie u stóp należy bowiem zawsze obcinak prosto jak od linijki, również u malutkich dzieci, bo już w wieku dziecięcym mogą rysować się początki tego problemu. Usuwanie wrastających paznokci może być kłopotliwe i długotrwałe. W wielu przypadkach w pierwszej kolejności zgłaszamy się do kosmetyczki, a jeśli taka terapia nie przyniesie rezultatów, to poszukujemy dalszej pomocy. Rozwiązaniem okazuje się podolog, który zajmie się leczeniem problemu i dopierze najlepszą metodę do naszego przypadku, skutecznie rozwiązując problem.
Czemu trzeba leczyć wrastające paznokcie?
Gdy paznokieć wrasta, oznacza to, że wbija się w wał paznokciowy znajdujący się z boku. Jest to bolesne, a jego usunięcie kłopotliwe. Jeśli jednak problem zaniedbamy, to z czasem pojawiają się w tym miejscu stany zapalne i ropne. Wówczas wyprowadzenie takiego paznokcia staje się bardzo trudne. Na początku zwykle wystarczy prowizoryczny zabieg wycięcia i wyrównania płytki u kosmetyczki. Jeśli efekt będziemy utrzymywać nie powinny pojawiać się kolejne problemy. Usuwanie wrastających paznokci to nic innego jak wycinanie wbijającego się w wał paznokciowy fragmentu i korygowanie kształtu całości. Jeśli to zaniedbamy konieczne może się stać wdrożenie skomplikowanego leczenia.
Gdzie udać się z problemem wrastających paznokci?
Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie podolog. Specjalista pomoże nam profesjonalnie pokonać problem i zapomnieć o nieprzyjemnym ucisku i konieczności kupowanie nieco luźniejszych butów, aby nie czuć silnego bólu przy każdym wykonywanym kroku. Dla podologa usuwanie wrastających paznokci to jeden z podstawowych zabiegów i element specjalizacji. Dlatego jeśli znajdziemy osobę, która istotnie z wykształcenia jest właśnie podologiem, to z pewnością problemu pozbędziemy się na dobre.
Jak usuwa się wrastające paznokcie?
Jesną z najpopularniejszych metod jest ich wycinanie i korygowanie kształtu. Kolejna to zakładanie specjalnej klamry korygującej, która „zmusza” paznokieć do właściwego wzrostu i utrwala takie zachowanie, dzięki czemu z czasem przestaje ona być potrzebna. Sprawdza się ona zwykle w umiarkowanych przypadkach. Osoby, które przebyły już długą drogę ze swoimi paznokciami powinny zapytać w gabinecie podologicznym o możliwość przeprowadzenia rekonstrukcji wałów paznokciowych.