W reklamach telewizyjnych i czasopismach modowych królują wizerunki gwiazd o błyszczących, białych uśmiechach. Część z nich „dostała” nowe zęby dzięki zdolnym grafikom, lecz większość zainwestowała w nie podczas wizyty u dentysty. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak uczynić swój uśmiech idealnie białym.
Pasty wybielające
Dla tych, którzy wzdrygają się na samą myśl o pójściu do dentysty, stworzono szereg preparatów ogólnodostępnych. Do najpopularniejszych należą pasty wybielające. Aby nie uszkodzić sobie szkliwa, należy wybierać te, których składnik ścieralności (RDA) nie przekracza 200. Nie zaleca się również stosowania past wybielających dłużej niż 2 miesiące. Ich ceny wahają się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Wybielanie lampą
Należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem wybielania w gabinecie stomatologicznym, wszystkie zęby muszą zostać wyleczone. Wybielanie przy użyciu lampy jest najszybszym sposobem na uzyskanie białego uśmiechu. Po nałożeniu wybielacza na zęby (zawierającego zwykle nadtlenek mocznika i wodoru) stomatolog naświetla je lampą, dzięki której preparat zaczyna działać. Zabieg wykonuje się najczęściej w systemie 3 x 15 minut, a efekty można podziwiać od razu. W okresie 2-3 dni po zabiegu należy stosować białą dietę.
Wybielanie nakładkami
Innym zabiegiem proponowanym przez dentystów jest wybielanie nakładkami, które pacjent zakłada na noc przez około 2 tygodnie. Nakładki te zostają wykonane specjalnie dla pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane. Efekt zaczyna być widoczny mniej więcej po tygodniu regularnego stosowania. Podczas używania nakładek należy również zastosować białą dietę.
Efekty i bezpieczeństwo
Wybielając zęby, trzeba zastanowić się, jaki efekt planujemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na lekkim rozjaśnieniu, warto spróbować produktów ogólnodostępnych. Jeśli natomiast chcemy uzyskać szybki efekt, zachowując wszelkie normy bezpieczeństwa, zainwestujmy w profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym, którego koszt to ok. 400 zł – 1000 zł.