Paznokcie żelowe: wady, zalety i jak o nie dbać?

Paznokcie żelowe to sztuczne paznokcie, mniej inwazyjny i odrobinę bardziej naturalny substytut paznokci akrylowych, od których są zresztą nieco bardziej elastyczne i wytrzymałe. Wykonanie paznokci żelowych nie kosztuje dużo, w salonie kosmetycznym ceny wahają się od kilkudziesięciu do około 150zł. Co istotne, paznokcie żelowe można również wykonać samodzielnie w domu, korzystając z jednej z wielu przystępnych instrukcji zamieszczonych w sieci.

Paznokcie żelowe mają wiele zalet. Wykonuje się je szybko i łatwo, nawet samodzielnie; dają naturalny wygląd paznokcia, który można jednak swobodnie modyfikować i tworzyć nawet bardzo skomplikowane zdobienia. W przeciwieństwie do innych metod, nie niszczą też tak bardzo płytki paznokcia, a po jakimś czasie można je łatwo uzupełnić.

Oczywiście metoda ta nie jest pozbawiona wad. Charakterystyka nakładanego żelu sprawia na przykład, że mogą mieć niejednolity kolor, a jeśli nie będzie się ich regularnie uzupełniało, nie będą cieszyć oka równie długo jak wykonane inną metodą. Do tego, choć bardziej elastyczne od akrylowych, żelowe paznokcie również są podatne na uszkodzenia, w szczególności w skutek urazów mechanicznych.

Unikanie urazów mechanicznych to podstawa w przypadku paznokci, zresztą niezależnie czy wydłużanych czy całkowicie naturalnych. Poza mechanicznymi, warto w ogóle dbać o ręce i chronić je przed niepożądanymi czynnikami: używaj rękawic w czasie prac domowych, w miarę możliwości unikaj przesuszania dłoni, korzystaj z kremów nawilżających i specjalnych oliwek do skórek wokół paznokci.

Dbanie o paznokcie żelowe należy rozpocząć zanim jeszcze zostaną nałożone. Przez kilka dni przed zabiegiem nie wycinaj skórek, a w dniu zabiegu unikaj długotrwałego moczenia dłoni.

Jeśli po zabiegu zauważysz zapowietrzenia, jak najszybciej udaj się z powrotem do stylistki – w pakietach powietrza pod warstwą żelu mogą rozwijać się grzyby, prowadzące nawet do grzybicy paznokci.

Metoda żelowa jest coraz popularniejsza, i nic dziwnego – zalety przytłaczają wady, a gotowe paznokcie nie są skomplikowane w pielęgnacji, dając jednocześnie wiele możliwości stylizacji.