Lecisz w tropiki? Pamiętaj o szczepieniu

Jeżeli lubisz podróżować, to tematyka szczepień powinna cię interesować. Oczywiście wyjazdy na terenie Europy tego nie wymagają, ale jeżeli Europa to dla ciebie za mało i marzysz o tropikalnych wyprawach, to zdecydowanie powinieneś na szczepienia się udać.

Teraz coraz częściej to Azja jest wybierana jako kierunek podróży. Ludzi ciągnie do Tajlandii, Wietnamu, a nawet do jeszcze bardziej egzotycznych miejsc. Pewnie i ty nieraz zastanawiałeś się, gdzie mógłbyś polecieć. Pamiętaj jednak o szczepieniach przeciwzakaźnych, by nie zachorować na żadną tropikalną chorobę.

Aby dokonać tego typu szczepień ochronnych, powinieneś zgłosić się na ich wykonanie do lekarza na konsultacje. Następnie zdecydowanie powinieneś wykonywać wszystkie zalecenia lekarza. To wszystko powinno odbywać się od 4 do nawet 8 tygodni przed podróżą w miejsce tropikalne. Musisz pamiętać, by w podróż wziąć ze sobą dowód wykonania tych szczepień, czyli tak zwaną „żółtą książeczkę”. Ma ona charakter międzynarodowy, więc jest ona uznawana we wszystkich krajach.

Warto wiedzieć, że niektóre szczepienia są obowiązkowe – tak jest chociażby ze szczepieniem przeciwko żółtej febrze, która jest częstym zjawiskiem w Ameryce Południowej jak i w Afryce. Trzeba też wiedzieć, że niektóre kraje każą także wjeżdżającym robić inne szczepienia. Bez dowodu na ich wykonanie będziesz prawdopodobnie zmuszony na to by je wykonać na granicy, albo co gorsza w ogóle nie dostaniesz pozwolenia na wjazd. Może się zdarzyć też tak, że za własne pieniądze będziesz musiał przejść w danym kraju kwarantannę. A to może nie być tanie.

Jeżeli więc jesteś wielkim fanem tropikalnych wyjazdów i najbardziej marzy ci się odwiedzenie krajów Azji, Afryki, Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu, to szczepienia bez wątpienia powinieneś przejść i to nie tylko te obowiązkowe. Im więcej z nich sobie zafundujesz, tym bezpieczniejsza będzie twoja wyprawa. A w końcu bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a zdrowie jest jedną z tych rzeczy, które są szczególnie ważne.