Cynk kropką nad “i” w naszym organizmie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki cynk jest ważny w naszym organizmie z punktu widzenia roli, którą pełni. Biorąc pod uwagę, że mamy go w sobie zaledwie od 2g do 4g, jest wprost nie do uwierzenia, jak wiele procesów w naszym ciele wspiera.

Cynk i jego rola w organizmie

W organizmie człowieka pozwala na przemianę węglowodanów, a także na regulację syntezy białek. Ponadto wpływa na pracę układu odpornościowego, a także na działanie wielu narządów takich, jak trzustka, gdzie umożliwia prawidłowe magazynowanie insuliny. W jądrach natomiast wspomaga wytwarzanie zdrowych plemników. A to tylko początek jego właściwości. Wspomaga również przyswajanie witaminy A, poprawiając widzenie, jest obecny w procesie mineralizacji kości, przyspiesza gojenie ran, a także reguluje ciśnienie krwi oraz stężenie cholesterolu. Tak moglibyśmy wymieniać jeszcze długo.

Jaki cynk wybrać

Zanim staniesz przed pytaniem jaki cynk wybrać, zastanów się czy naprawdę potrzebujesz dodatkowej suplementacji tego pierwiastka. Bo zarówno jak groźny jest jego niedobór, tak groźny jest i jego nadmiar, który może prowadzić do nudności, bólów brzucha, biegunki, a w długoterminowej perspektywie nawet do zawrotów głowy, utraty koordynacji mięśniowej, czy halucynacji. Warto więc skonsultować to z lekarzem, który w razie potrzeby zleci odpowiednie badania, wykluczając przeciwwskazania. Jeśli już wiesz, że suplementacja jest dla Ciebie, musisz zdawać sobie sprawę, jaki cynk wybrać. Rozpuszczalność jest tu kluczem do sukcesu. WHO rekomenduje suplementy w postaci soli cynku łatwo rozpuszczalnej w wodzie: siarczany, octany oraz glukoniany. Mimo że może brzmieć to strasznie, wcale takie nie jest.

Kupuj z zaufanych źródeł

Decydując się na suplementy diety, zawsze kupuj u sprawdzonych sprzedawców. Niestety coraz bardziej popularne staje się podrabianie również i produktów aptecznych. Co z tego, że spędzisz wiele godzin, czytając, jaki cynk wybrać, jeśli finalnie kupisz produkt podrobiony, który ze składem na ulotce nie ma nic wspólnego? Dlatego zalecamy unikać podejrzanych aukcji internetowych, a tym bardziej zaopatrywać się w suplementy diety na rynkach i targowiskach