Przechowywanie pieczywa — czy lniane worki na chleb są bezpieczne?

Chcąc zachować smak świeżego pieczywa na dłużej, cieszyć się jego chrupiącą skórką warto poznać sposób na właściwe przechowywanie chleba czy bułeczek. Jednym ze sprawdzonych sposobów pozwalających na zachowanie w dobrej kondycji produktów z piekarni są lniane worki na chleb. W czym są one lepsze od powszechnie stosowanych torebek papierowych?

W czym poza lnianymi workami na chleb przechowuje się pieczywo?

Od sposobu przechowywania chleba zależy jego smak i świeżość. Zazwyczaj wykorzystywane są do tego celu chlebami i torebki. Jedni są zwolennikami folii, drudzy papierowych woreczków. Tymczasem ani jeden, ani drugi sposób nie jest właściwy i powoduje, że pieczywo często ulega zaparzeniu, bądź traci sporo walorów nie tylko wizualnych, ale niestety również smakowych. Chcąc cieszyć się niepowtarzalnym smakiem chleba, warto postawić na lniane worki na chleb?

Jakie właściwości mają lniane worki na chleb?

Lniane worki na chleb wyróżniają się przede wszystkim wysokimi walorami pochłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i tym samym znacznie opóźniają rozwój pleśni na nim. Dzięki zastosowaniu 100% włókna lnianego, które ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne pieczywo pozostaje dłużej świeże, bez konieczności dodatkowego zamykania go w chlebaku. Lniane worki na chleb produkowane są w różnych rozmiarach, mogą być wykonane z zamknięciem na suwak lub ściągacz, a dodatkowo są wielokrotnego użytku — można je bez problemu prać i prasować.

Dlaczego lniane worki na chleb są lepsze od papierowych torebek?

W przeciwieństwie do papierowych torebek lniane worki na chleb nie wysuszają pieczywa, mimo że jedne i drugie pozwalają na wymianę powietrza, to unikalne właściwości higroskopijne lnu sprawiają, że chleb w nich nie będzie się psuł, pozostając na dłużej. Torebki z papieru powodują utratę wilgoci z pieczywa — sprawiając, że szybko chleb staje się twardy i niesmaczny. Lniane worki na chleb dbają o właściwy poziom jego wilgotności, dając ujście nagromadzonej w trakcie pieczenia pary wodnej.