Szampon do włosów – jak dokonać właściwego wyboru?

Kolorowe etykiety kosmetyków wprawiają czasem w konsternację, po który z nich sięgnąć, aby przyniósł oczekiwane efekty. A co, gdy na liście zakupów pojawi się szampon do włosów – niezbędny dziś kosmetyk do pielęgnacji naszych głów? Okazuje się, że nie wystarczy sięgnąć po pierwszy napotkany flakon z napisem „szampon.” Czym zatem należy się kierować wybierając ten jeden, jedyny, najlepszy? Oto kilka wskazówek.

Typ skóry głowy

Skóra głowy jest podłożem dla włosów. Określenie jej typu pozwoli nam w gąszczu produktów wyeliminować te, które nie zadbają o nią właściwie. Skórę głowy opisuje się w trzech podstawowych kryteriach:

Skóra przetłuszczająca się
Przy takim typie skóry, warto wybierać szampony, które hamują pracę gruczołów łojowych. Nie należy kupować szamponów skierowanych na nawilżenie, gdyż będzie to potęgować nieestetyczny wygląd tłustych włosów.

Skóra sucha
Ten typ skóry, z kolei wymaga odpowiedniego nawilżenia włosów, gdyż suche włosy maja tendencje do łamania się. Należy, zatem wybierać szampony zapewniające skórze odpowiedni poziom nawodnienia oraz takie, które nie podrażniają skóry głowy.

Skóra normalna
To najbardziej pożądany stan skóry głowy. Nie ma skłonności, ani do przetłuszczania, ani do przesuszania. W takim przypadku można dobierać szampon zgodnie z porą roku. Zimą wybierajmy, więc szampony nawilżające, a latem możemy stosować te, które hamują wilgotność włosa.

Rodzaj włosów

Włos jest wytworem o określonej charakterystyce. Wybierając szampon musimy znać rodzaj naszych włosów, aby uzyskać pożądany efekt. Rodzaje włosów określa się na podstawie trzech kryteriów:

Włosy cienkie
Posiadacze cienkich włosów skupiają się na doborze kosmetyków zwiększających objętość fryzury. Takie szampony można stosować naprzemiennie z szamponami wzmacniającymi włosy.

Włosy grube
W zależności od typu skóry należy wybrać szampon nawilżający lub wzmacniający, czyli taki, który zapewni równowagę naszym włosom i okiełzna ich nadmierna objętość.

Włosy normalne
Taka najbardziej optymalna sytuacja. Pozwala na dowolność w wyborze produktu. Można, zatem stosować szampony naprzemiennie, raz w celu nawilżenia, raz wzmocnienia.

To podstawowe kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze produktów do pielęgnacji głowy. Aby wzmocnić pożądany efekt można się posiłkować innymi produktami dbającymi o kondycję i zdrowy wygląd włosów.