Skóra, jak o nią dbać, aby była piękna

Skóra to największy narząd wydalania, jaki posiadamy. To, co na niej znajdujemy, jest często odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Niezdrowy tryb życia, stres, nałogi oraz notoryczne niewysypianie się to najwięksi wrogowie jej pięknego wyglądu. Ponadto niedobór witamin i cennych składników mineralnych, towarzyszący złej diecie, również niekorzystnie odbija się na jej wyglądzie i kondycji. Dlatego aby móc przedłużyć swoją młodość, warto zainwestować nie tylko w dobry krem lub balsam.

Dbasz o swoją skórę poprzez liczne zabiegi, takie, jak oczyszczanie, nawilżanie. Wszytko po to, aby opóźnić efekty jej starzenia się. Jednak same zabiegi zewnętrzne nie pomogą, musisz również działać od środka. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda, mimo iż nie posiada właściwości odżywczych, pełni funkcję transportową. To ona dostarcza komórkom witaminy i minerały, jak również bierze aktywny udział w usuwaniu zbędnych efektów przemiany materii. Jej deficyt zaburza gospodarkę całego organizmu. Już 5% niedobór uważany jest za odwodnienie. Zaleca się spożywanie 1,5-2,5 litrów wody dziennie, również w formie herbat, soków czy napojów mlecznych.

Warto również wzbogacić swój organizm w potrawy, zawierające witaminy A, E oraz C. Dwie z nich, C i E to tak silne antyoksydanty, że często nazywa się je witaminami młodości. Opóźniają proces starzenia się skóry, biorą także czynny udział w jej odbudowie. Witamina C dodatkowo usprawnia układ odpornościowy. Warto jej więc poszukać w pietruszce, jarmużu, papryce, szpinaku czy drobnych owocach. Z kolei witaminę A znajdziesz we wszystkich pomarańczowych warzywach i owocach, oraz w wątróbce. Bardzo korzystnie na wygląd skóry wpływa także beta karoten. Daje piękny kolor a w okresie wzmożonych ekspozycji na słońcu łagodzi rumień. W ostatnich latach dermatolodzy apelowali, aby używać kremów z filtrem przed wyjściem na słońce. Jak przy każdym zaleceniu należy jednak zachować umiar, ponieważ już krem o filtrze SPF 6 zmniejsza o 98% zdolność skóry do syntezy witaminy D, która jest nie bez powodu nazywana witaminą życia. Zadbaj także, aby na twoim talerzu nie zabrakło takich składników, jak cynk, krzem, miedź i nienasycone kwasy tłuszczowe.