Olejki eteryczne – piękny zapach i działanie lecznicze – wybierz odpowiedni rodzaj

Olejki eteryczne dostępne na rynku, cenione są nie tylko za przepiękny zapach, ale również za różnorodne właściwości. Mogą mieć działanie lecznicze, pobudzające, a niektóre z nich są afrodyzjakami. Nic zatem dziwnego, że aromaterapia, w której są wykorzystywane jest tak popularna.

Olejki eteryczne są tematem rzeką. Kiedy przyjrzymy się bliżej, okaże się, że ich rodzajów jest masa. Chcemy uściślić, że jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ moc tego produktu jest niesamowita. Dziś postaramy się przybliżyć Wam niektóre z nich. Nadmienimy jednak, że znajomość wszystkich to domena pasjonatów aromaterapii.

Czy aromaterapia może zaszkodzić?

Olejek eteryczny wyjątkowo oddziałuje na ludzkie zmysły, szczególnie na wyczulony węch. Ten zmysł odpowiedzialny jest przekazywanie bodźców do mózgu, który jest centrum dowodzenia całym organizmem. Pomimo tego, że terapia olejkami eterycznymi poprawia nasz nastrój. To ona doskonale wpływa na odprężenie. Nie należy jednak przesadzać. Jak każda terapia ma swoje ogromne zalety, ale również niewielkie wady.

Olejki eteryczne – czym tak naprawdę są?

Praktycznie każdy sklep, który posiada produkty wpływające na samopoczucie, ma w swojej ofercie olejki eteryczne. Tyle się o nich mówi, ale czym tak naprawdę są? Mówiąc najprościej, jest to wyciąg z określonej rośliny, który ma charakterystyczną dla niej woń. Olejek wykorzystywany jest nie tylko w aromaterapii, ale również w domowych pieleszach, gdzie użytkownicy relaksują się na co dzień. Dzięki olejkom eterycznym każdy z nas może czuć się zupełnie inaczej niż na co dzień. Odpowiadają one nie tylko za dobry nastrój i odprężenie, ale również za bezpieczeństwo domowników.

Czego możemy spodziewać się po olejkach eterycznych – rodzaje

Przeglądając ofertę owego produktu, zadziwiać może jej różnorodność. Okazuje się bowiem, że rodzajów olejków eterycznych jest mnóstwo i każdy odpowiada za inną sferę duchową człowieka. Poniżej postaramy się przybliżyć Wam rodzaje olejków, które mogą wprowadzić ogromne zmiany w Waszym życiu.

Najbardziej znanym olejkiem eterycznym, którego choć raz w życiu używał każdy z nas jest ten stosowany na katar. Jest to jeden z silniejszych koncentratów, który przynosi ulgę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wystarczy produkt w małej ilości użyć w kominie do rozpylania podgrzewanego świeczką lub przeprowadzić masaż. Ulga przyjdzie natychmiast. Ekstrakt z mięty, jodły, eukaliptusa i lawendy w mig uleczy chorego.

Innym leczniczym ekstraktem jest olejek, który wykorzystuje się w zaburzeniach snu. Uspokajająca melisa, połączona z intensywną pomarańczą, którą łagodzi lawena i paczula sprawia, że problemy ze snem odejdą w niepamięć. Aby olejek przyniósł jak najlepsze efekty, doskonale sprawdzi się w tym wypadku masaż. Wystarczy użyć od 3 do 5 kropli ekstraktu, zmieszać je np. z olejem z jojoby i wmasować. Cudowne zapachy ukoją nas do snu.

Znajdziemy również coś dla Pań, które próbowały już wszystkiego na rozstępy i cellulit. Możecie nie wierzyć, ale na te dolegliwości także pomoże odpowiedni olejek eteryczny. Wystarczy do kąpieli dodać kilka kropel określonego ekstraktu, a skóra po kilku kąpielach zmieni się nie do poznania.

Powyższe rodzaje, to tylko kropla w morzu roślinnych ekstraktów, które można wykorzystać w codziennym życiu. Warto pamiętać, że te małe olejki mogą zdziałać o wiele więcej, niż inne terapie, choy farmakologiczne. Pamiętać należy, że natura jest dla nas przyjazna. Wiedzieli o tym nasi przodkowie. Nie zapominajmy o tym w codziennej pogoni za lepszym jutrem.