Kilka tipów na zdrowe paznokcie

Często czytam porady odnośnie ładnego wyglądu paznokci, w których główny nacisk kładzie się na zabiegi kosmetyczne. Owszem, kosmetyka to bardzo ważny element sztuki upiększania ludzkiego ciała, ale zastanówmy się przez moment, co jest dla niej punktem wyjściowym. Aby móc przeprowadzić jakikolwiek zabieg pielęgnacyjny, nie tylko na paznokciach, trzeba przecież pracować na odpowiednim materiale — w naszym przypadku na zdrowej płytce paznokciowej.

Dzisiejszy poradnik będzie skupiał się przede wszystkim na tym, co trzeba zrobić, aby mieć zdrowe paznokcie. Po wykorzystaniu tych kilku ważnych „tipów” na zdrowe paznokcie, będziecie mogli z czystym sumieniem wykonywać zabiegi kosmetyczne, znaczy sięgać po obcążki, pilniczki, lakiery itd. Do następnego akapitu, marsz!

Zdrowe paznokcie nie są chore — co wynika z tego niezbyt błyskotliwego zdanka? To mianowicie, że wasze paznokcie, po pierwsze nie są kruche i miękkie, a po drugie nie rozdwajają się i nie złuszczają. Uwaga, abstrahujemy od tych problemów zdrowotnych paznokci, którymi powinien się zainteresować lekarz! Jeżeli więc widzicie, że wasze paznokcie mają którąkolwiek z wymienionych „dolegliwości”, to najpewniej nie dostarczyliście swojemu organizmowi odpowiednich minerałów i witamin.

W pierwszej kolejności musimy zainteresować się produktami, które zawierają witaminy z grupy B: np. groch, fasola, soja, zboża, orzechy włoskie, migdały, produkty mleczne, drób, wątróbka, jaja. Potrawy przyrządzone z tych produktów wzmocnią strukturę waszych paznokci. Prostym rozwiązaniem byłoby rozpoczynać dzień od porcji musli.

Kolejna grupa produktów zawiera witaminę A, która w dużej mierze przyczynia się do wzrostu paznokci oraz wygładzania płytki paznokciowej. Musimy zaopatrzyć swoje lodówki np. w brokuły, szpinak, sałatę, natkę pietruszki, marchew, dynię, pomidory, przetwory mleczne, wątróbkę i żółtka jaj.

Na koniec minerały. Ich niedobór prawdopodobnie ma największy wpływ na kruchość i łamliwość paznokci, szczególnie niedobór wapnia. Aby uzupełnić jego niedobór, dietetycy polecają produkty mleczne i ryby w puszkach.

Smacznego!