Kilka sposobów na oparzenia słoneczne

Latem wielu z nas marzy o pięknej opaleniźnie, mimo że skóra zbrązowiała od słońca dawno wyszła z mody, a długotrwałe opalanie się jest szkodliwe dla zdrowia. Zaszkodzić może też zbyt intensywna ekspozycja skóry na promienie słoneczne. Co zrobić, jeżeli jednak przesadziliśmy?

Niemiłe objawy

Pojawiają się zwykle wieczorem po zażyciu w ciągu dnia kąpieli słonecznej. Skóra w miejscach najdłużej wystawionych na działanie słońca jest silnie zaczerwieniona, gorąca, później występuje swędzenie albo ból, pokazują się pęcherze. Próbujemy przynieść sobie ulgę domowymi sposobami.

Kąpiel

To pierwszy zabieg, który poprawi samopoczucie. Kąpiel, najlepiej pod prysznicem, ma na celu oddanie temperatury przez oparzoną skórę. Woda nie może być jednak bardzo zimna, aby nie wywołała szoku termicznego. Początkowo powinna być letnia i ochładzana stopniowo, a kąpiemy się przez około 15 minut.

Zimne okłady

Po kąpieli całego ciała można oddziaływać miejscowo na oparzone obszary skóry. Do okładów nadaje się zwykły lód w kostkach, włożony do woreczka foliowego i owinięty w czystą ściereczkę, w ostateczności może być to mrożonka. Bardzo dobrym, znanym od dawna sposobem jest aplikowanie na oparzone miejsca zsiadłego mleka, jogurtu lub kefiru. Oprócz działania kojącego mają one inne, nie mniej ważne – nawilżające i regenerujące.

Woda i preparaty roślinne

Doskonale pomaga spryskiwanie oparzonych miejsc wodą termalną w sprayu. Można ją nabyć w aptece. Przy pojawieniu się pęcherzy warto zaopatrzyć się w preparaty na bazie ekstraktu z cebuli lub czosnku. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ponadto są bezpieczne dla zdrowia i można je stosować także u dzieci. Znakomity jest też sok z aloesu.

Preparaty chemiczne

Poprośmy w aptece o balsam lub piankę zawierające pantenol, alantoinę, lanolinę, witaminę E. Są to preparaty nawilżająco-regenerujące. W sprzedaży są też środki wzbogacone o funkcję chłodzącą i przeciwbólową, zwykle dostępne w postaci żelu w aerozolu. Nieco droższe, ale skuteczne.

Czego nie robić?

W żadnym wypadku nie stosujemy na oparzoną skórę substancji zawierających alkohol ani kremów kosmetycznych, nawet nawilżających. Alkohol działa drażniąco, zaś kremy zawierają tłuszcz, którego nie wolno aplikować na oparzenia. Nie należy zastępować jogurtu naturalnego owocowym z uwagi na zawartość szkodliwego dla chorej skóry cukru.