Jak opalać się bezpiecznie?

Myśląc o komforcie podczas opalania, należy wziąć pod uwagę różne czynniki oddziałujące na skórę przebywającą na słońcu, czy w solarium. Niektórzy uważają, że opalanie się bez niebezpieczeństwa jest mitem. W dzisiejszych czasach nasza skóra, na co dzień ma kontakt ze zbyt wieloma substancjami chemicznymi (leki, kosmetyki itp.), jak o nią zadbać, aby promienie słoneczne wpływały wyłącznie kojąco i regenerująco na nasze ciało?

POMÓC SŁOŃCU

Szkodliwość promieni słonecznych (promieniowanie ultrafioletowe) to efekt ujemny stanowiący zaledwie 1 % z całego dobrodziejstwa, jak daje nam słońce. Jednak przy uszkodzonym naskórku nieciężko o poważne, (często nowotworowe) zmiany. Korzystając z kosmetyków wspomagających ochronę skóry (kremy z filtrem UV) pamiętajmy o zakupieniu świeżych preparatów. Z powodu czynników zewnętrznych, jak i krótkiego terminu przydatności, odłożony na zimę balsam, może wywołać u nas reakcje alergiczną. Warto także pamiętać o partiach ciała często wystawianych na słońce, aby szczególnie dbać o ich nawilżenie oraz ochronę. Polecane są kosmetyki z serii wodoodpornej np. w typie SPF 50 (dla dzieci oraz osób o jasnej karnacji). Należy dobrać je odpowiednio do rodzaju cery.

OCHRONA SKÓRY

Najwyższa częstotliwość szkodliwego promieniowania przypada w godzinach między
11:00 – 15:00. To czas, kiedy z reguły na zatłoczonych plażach, ciężko wcisnąć szpilkę, pomiędzy rozleniwiony tłum, dlatego też pamiętajmy o kilku zasadach: warto nawilżać skórę kilkukrotnie podczas słonecznej sesji, koniecznie chrońmy głowę przed zbyt intensywnym kontaktem ze słońcem. Tutaj pomoce okażą się kapelusze oraz inne nakrycia głowy zakrywające twarz, kark oraz uszy, wykonane najlepiej z jasnych materiałów.

BETA-NAWADNIANIE CIAŁA

Podczas upału w szybki sposób tracimy zapas wody. Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu, najlepiej napojami pozbawionymi cukru. Niektóre leki antykoncepcyjne, przeciwcukrzycowe, czy antydepresyjne mogą mieć właściwości fotouczulające. Zwróćmy na to uwagę, konsultując ich niepożądane działanie z lekarzem. Szczególnie korzystnym pokarmem, który warto spożyć przed opalaniem, są produkty bogate w naturalny beta-karoten, znajdziemy go min. w pomidorach, marchwi, brzoskwiniach, papryce i szpinaku. Skutecznie zapobiega on uszkodzeniom skóry (niszcząc wolne rodniki).

SŁONECZNY ROZSĄDEK

Skuteczna ochrona naszej opalonej skóry to także zadbanie o nią po opalaniu. Pomocne okażą się preparaty z witaminami A i E, aloesem, pantenolem, lanoliną, czy alantoiną. Doskonale nawilżą oraz zregenerują naszą skórę po słonecznej kąpieli. Dbając o skórę oraz pamiętając o kilku bezpiecznych zasadach, możemy rozsądnie cieszyć się słońcem przez całe lato.