Jak (od)zyskać energię na co dzień i wygrać ze zmęczeniem?

Co spędza nam sen z powiek? Brak czasu, życie w stresie? A może kredyty i plany finansowe? Niedobór energii fizycznej jest ważnym sygnałem, jaki ciało wysyła w naszą stronę. To światło ostrzegawcze. Wpadając w stan głębokiego zmęczenia, odczuwamy spadek nastroju, obniżenie motywacji. Powtarzalność tej sytuacji jest niebezpieczna. Stan przewlekłego zmęczenia może wywołać choroby takie, jak astma, nadciśnienie, nadwaga i inne. Czy realizując swoje życiowe cele, jedziesz na oparach energii? Często zadowalając się, śmieciowym jedzeniem? Oto kilka prostych wskazówek, jak zwalczyć deficyt energii:

ZBUDUJ PIRAMIDĘ

Na pewnym etapie życia, najwyższy czas zacząć odzyskiwać zdrowie. Co robić, aby zmęczenie nie było pierwszym uczuciem, gdy zadzwoni budzik? Jak każda inwestycja, praca całego naszego organizmu wymaga odpowiedniego podparcia. Musi posiadać mocny fundament, a także odpowiednie paliwo. Piramida powinna być solidna od podstaw: tak samo myśl o swoim organizmie. Wyobrażając go sobie, jako złożony mechanizm, który może działać sprawnie lub rozregulować się z braku siły i apetytu na życie. Aby temu zapobiec, codziennie zadbaj o proste rzeczy:

RÓWNOWAŻ I HARMONIZUJ

Nadwyżka złego samopoczucia i stresu w życiu, jest zachwianiem pewnej proporcji. We współczesnym trybie życia, każdy z nas powinien zadbać o zbilansowanie diety (unikanie
produktów przetworzonych), dostarczanie organizmowi tlenu (sport, spacery), równoważenie obowiązków i pracy z odpoczynkiem, a także spożywanie odpowiedniej ilości
wody. W zanieczyszczonym mieście możemy zastąpić spacer wizytą w grocie solnej lub saunie, a wodę źródlaną uzupełniać różnymi typami wód mineralnych. Pamiętajmy, że funkcjonując wśród sprzętów, emitujących szkodliwe promieniowanie, należy stale nawadniać nasz organizm.

UNIKAJ STRESU = NAUCZ SIĘ Z NIM WSPÓŁGRAĆ

Stres, jako element naszego środowiska, jest czynnikiem powszechnym. Jednym z najlepszych rozwiązań w jego zwalczaniu, jest skupienie. Dokładnie tak! Gdy z należną uwagą skupimy się na sposobie, w jaki oddychamy, z czasem łatwo pogłębimy nasz napięty, płytki oddech. Odczuwając niskie emocje, starajmy się skoncentrować na wytworzeniu dla siebie strefy komfortu. Ćwiczmy, pamiętając o płynności oddechu.

POZNAJ METODĘ

Edukowanie się na temat walki ze zmęczeniem i stresem, to warunek konieczny: sięgnij po książki z dziedziny Mindfulness, poznasz dzięki nim wiele technik prawidłowego oddychania oraz sposobów na skuteczną relaksację. Przemęczenie może nas doprowadzić do ciężkich chorób, jak np. kardiomiopatii – choroby serca, wywoływanej stresem, której objawy przypominają zawał serca. Dlatego też pamiętajmy, po wielogodzinnym trybie pracy siedzącej, nasze ciało potrzebuje odmiany: ruchu na świeżym powietrzu oraz relaksu. Piramida nie może stanąć na głowie.